Reklamní pozice premium odkaz

Výběr z nejúspěšnějších světových komodit 1/2

Výběr z nejúspěšnějších světových komodit 1/2

Ilustrační foto

Kakao

Kakao jakožto hlavní surovina, z níž se vyrábí čokoláda, patří také mezi často obchodované a oblíbené komodity. Historie kakaa se váže ke slavným plavebním výpravám za objevováním světa pod španělskými vlajkami. Původem pochází tato plodina z Jižní Ameriky, většina plantáží se však nachází v současné době v Africe. Světovými giganty v produkci kakaa jsou Pobřeží slonoviny a Ghana. Stejně jako ostatní sezónní komodity z oblasti zemědělství, je i kakao nevyzpytatelné s ohledem na úrodu. Navíc do situace zasahují další vlivy jako politická situace v afrických zemích, nebo různé epidemie.

Aktuálně se cena této komodity drží na dvou a půl tisících dolarech za tunu, přitom v květnu letošního roku to byly skoro tři tisíce dolarů.

Platina

Platina je ušlechtilý kov, který je velmi odolný, těžký, kujný a tažný. Jeho lesklá bílá barva se podobá stříbru. Vyznačuje se dobrou elektrickou i tepelnou vodivostí a jeho využití je opravdu velmi široké -od lékařství až po šperky. Mezi největší naleziště platiny patří země Jižní Afriky, dále pak třeba Rusko.

Jako komodita je platina závislá na řadě faktorů, mezi něž patří velikost trhu, nevyvážená nabídka či ubývání světových zásob.
V současné době se cena platiny pohybuje okolo 890 dolarů za unci. I v této sféře došlo v poslední době k poklesu cen, kdy kupříkladu ještě ke konci ledna letošního roku stála unce platiny něco málo přes tisíc dolarů. Aktuálně cena stále mírně klesá.

Autor: Redakce

Autor fotografie/zdroj fotografie: Financov.cz

Štítky: komodity

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách Financov.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste si měli ověřit nebo je vhodné je konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel Financov.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách -Financov.cz.

Z dalších webů vybíráme